Rusi a Švábi
Opět z hlediska hygienického, nepřijatelný a epidemiologicky závadný hmyz tam, kde se nachází člověk.
Tento hmyz se rozšířil už na všech kontinentech a v naší zóně způsobuje četné hygienické a materiální problémy. Poslední statistika hovoří o skutečnosti, že rusi a švábi přenáší 12 druhů parazitálních červů a 23 druhů plísní, 100 druhů bakterií, které jsou původci onemocnění jako je např.
Tyfus, Paratyfus, Úplavice, Infekce urogenitálního traktu, zápal plic, Hepatitidu, Antrax, Salmonela, TBC, aj. nebezpečná onemocnění, které jsou ve výkalech hmyzu na různých místech /v šatnách, v kuchyních , v kancelářích apod./
Navíc mohou patogeny přežít uvnitř těl hmyzu nebo v jejich trusu delší dobu /Salmonela až 80 dní/ a odolávají i běžným dezinfekčním zákrokům.
Tento hmyz je velmi odolný a dokáže dlouhou dobu přežívat v nevhodných podmínkách. Pokud nemá organickou potravu, tak je schopen narušovat i anorganické hmoty k jeho přežití. Opět dochází k rozrušování různých hmot v technických zařízeních počítačů, zařízení apod. V některých případech může poškodit ochrannou elektrickou kabeláž tak, že může dojít až ke zkratu s následným požárem.
Uvedený hmyz je epidemiologicky nebezpečný a jeho případný výskyt není hygienicky přípustný v žádném objektu. Viz. zákon č.258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a doplňující legislativa pro potravinářské provozy.
ŘEŠENÍ
Při výskytu hmyzu je nutné ihned reagovat, aby se hmyz nerozšířil a nezamořil celé prostředí poněvadž se rychle množí. Jde o noční hmyz, když je registrovaný ve dne, tak je již často přemnožený.
Řešení se přizpůsobuje charakteru objektů. Lze zde použít taktiku postřiku, požerové nástrahy, aerosol, odchytu, popraše a jejich kombinací. Účinné jsou pouze přípravky profesionální /marketové přípravky jsou , slabé ,neúčinné ,drahé/.
Odborný zásah je nutné opakovat po několika týdnech z důvodů přežití některých jedinců i v rámci vývojového stádia. Se zárukou je nutné ošetřit celé objekty, nikdy ne lokálně.